1 2 3 4
 

ISI YALITIMI

Kış aylarında meydana gelen ısınamamayı ve yaz aylarında meydana gelen aşırı sıcakları azaltmak için yapılan işlemlere ısı yalıtımı denir. Kışın üşümemek için kömür, doğalgaz gibi yakıtlar kullanarak evimizi ısıtır,yazın ise aşırı sıcak olan evimizi klimalarla soğuturuz.Isı yalıtımı, kışın ısınmak yazın da serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltarak daha konforlu ortamlarda yaşamak amacıyla yapılır. Bu çerçevede ısı yalıtımı, binaların dışarıya veya garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlerine bakan duvar, çatı, döşeme, cam, doğrama ve tesisatlarına uygulanır.

Bir başka deyişle, bina sakinlerinin daha az enerji kullanarak ısınması veya serinlemesi ve dolayısıyla çevre kirliliğinin azaltılmasının sağlanması, binanın iç ve dış etkenlerden korunarak ömrünün uzatılması amacıyla,farklı sıcaklığa sahip yaşam ortamlarının sağlanabilmesi için yapılan işlemlere denir. 

Isı yalıtımın uygulandığı yerler

    Düz teras) ve eğik çatılara, Dışa bakan duvarlara, Çıkma tabanlarına, Toprakla temas eden duvar ve döşemelere, Garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvar ve döşemelere, Kombi ile ısıtılan binalarda katları ayıran döşemelere, Tesisat boruları, havalandırma kanalları, vanalar vb. tesisat elemanlarına yapılır.